Pomóż nam


Musisz żyć dla innych,

jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie.


Seneka Młodszy

Spraw, aby zmiana postrzegania hospicjów była częścią historii Twojego życia

Jeśli tak jak i my pragniesz, aby Polacy uświadomili sobie istnienie hospicjów i nie postrzegali ich wyłącznie jako miejsca związanego ze śmiercią, uwzględnij naszą Fundację w testamencie i dołóż swoją cegiełkę do tworzenia przyszłości, w której hospicja będą drugim domem dla pacjentów w terminalnej fazie choroby nowotworowej.  

Choćby symboliczny zapis uczyniony dziś na rzecz naszej Fundacji sprawi, że Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa będzie jutro dla tych, którzy pozostając w terminalnej fazie choroby nowotworowej, potrzebują pomocy.

Anna jest jedną z osób, która uwzględniła Fundację Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w testamencie. Dzięki jej wsparciu osoby, które trafią do hospicjum w przyszłości, zostaną obdarzone czułą i profesjonalną opieką.

 

Dlaczego mam uwzględnić Fundację Hospicjum Onkologiczne w testamencie?

Fundacja Hospicjum Onkologiczne może skutecznie pomagać swoim Pacjentom również dzięki wsparciu udzielanemu za pośrednictwem testamentów. Dzięki Twojemu zapisowi w testamencie, będziemy mogli objąć opieką większą liczbę pacjentów w terminalnej fazie choroby nowotworowej.

Dzięki Tobie, pacjenci będą mogli pozostać w domu, kiedy będzie to miało dla nich największe znaczenie

Wielu ludzi, pytanych gdzie chciałoby spędzić ostatnie chwile życia, wskazałoby swój dom. To tam, wśród rodziny i przyjaciół czują się najlepiej; tam również mogą ich odwiedzać zaprzyjaźnieni sąsiedzi. Dzięki zapisowi testamentowemu, możesz spełnić ostatnie życzenie takich osób i sprawić, że będziemy w stanie objąć opieką większą liczbą pacjentów pragnących pozostać w domu.

Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa, poza opieką stacjonarną, niesie pomoc chorym odwiedzając ich w domach.  W ten sposób pacjenci w terminalnej fazie choroby nowotworowej mogą spędzić ostatnie dni życia w bliskim sobie otoczeniu, wśród osób, które kochają.

Dzięki Tobie, będziemy mogli nadal opiekować się pacjentami tak, aby czuli się w Hospicjum jak w domu

Fundacja Hospicjum Onkologiczne robi wszystko, aby pacjenci czuli się w hospicjum jak w domu. Nasze hospicjum to nie szpital, ani miejsce dla osób odrzuconych. Poza przyjaznym wnętrzem – czystymi, jasnymi i kolorowymi pokojami oraz smacznymi posiłkami podawanymi wtedy, gdy pacjent ma ochotę je zjeść, dbamy o to, aby personel i wszystkie osoby opiekujące się pacjentami traktowały ich godnie, ciepło i z pełną wyrozumiałością. Opieką obejmujemy również członków rodziny pacjenta – lekarze i pielęgniarki wkładają dużo serca i energii, aby wesprzeć takie osoby.

„Personel hospicjum był dla mojego ojca niczym plaster miodu na gorzką rzeczywistość”

– Anna, córka Zygmunta

Personel Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa opiekował się Zygmuntem w ostatnich trzech tygodniach jego życia. Cały czas była przy nim jego córka, mieszkająca wraz z ojcem w ich wspólnym mieszkaniu. „Personel hospicjum był dla mojego ojca niczym plaster miodu na gorzką rzeczywistość.  Za każdym razem kiedy słyszeliśmy dzwonek do drzwi, wiedzieliśmy, że to wyczekiwana pielęgniarka. W tamtym czasie każda jej wizyta była dla nas na wagę złota. To opieka jej oraz innych członków personelu hospicjum rozświetlała wówczas każdy ponury dzień” – wspomina Anna, córka Zygmunta.

Dzięki Twojemu zapisowi w testamencie, będziemy mogli pomóc większej liczbie takich osób.

Uwzględnienie Hospicjum w testamencie jest największym darem, jaki możesz po sobie zostawić

„Moja mama trafiła do Hospicjum ze szpitala, na pięć tygodni przed śmiercią. To tam odzyskała chęć życia – tylko tak mogę to ująć. Wszyscy pracownicy traktowali ją jak bliską znajomą, byli niemal na każde jej wezwanie i robili wszystko co było w ich mocy, aby mama czuł się jak w drugim domu”

– Piotr, syn Janiny

 

Jak uwzględnić Fundację Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w testamencie?

Poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie związane z uwzględnieniem Fundacji Hospicjum Onkologiczne w testamencie. Zapoznaj się z nimi, a w razie potrzeby skontaktuj się z nami, aby uzyskać dodatkowe informacje lub wsparcie.

Krok 1

Zastanów się, co posiadasz, co wchodzi w skład Twojego majątku. Mogą to być zarówno nieruchomości, oszczędności, rzeczy ruchome, jak i prawa oraz inne dobra, które po Twojej śmierci wejdą w skład tzw. masy spadkowej. Następnie zastanów się, czy posiadasz jakieś zadłużenia, a jeśli takie masz, oszacuj ich wartość. Oszacuj również wartość swojego majątku i odejmij od niej wartość zadłużenia. Wtedy będziesz widział, jaki majątek realnie zostawisz po sobie. 

Krok 2

Zastanów się, komu chcesz przekazać swoje dobra. Czy są to osoby najbliższe, które są tzw. spadkobiercami ustawowymi, czy też są to inne osoby jak np. Twoi przyjaciele, sąsiedzi, itp. Po uwzględnieniu tych osób w testamencie i upewnieniu się, że wszystkich obdarowałeś wedle własnego uznania, rozważ choćby symboliczny zapis na Fundację Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa. Jeśli jesteś osobą samotną i nie masz komu zostawić swojego majątku pamiętaj, że jeśli nie wskażesz nikogo w testamencie, zgodnie z prawem spadkowym, Twoje dobra odziedziczy gmina Twojego ostatniego miejsca zamieszkania lub Skarb Państwa. Pragnąc tego uniknąć, rozważ przekazanie swojego majątku Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa lub innej organizacji pozarządowej.

Jeśli zdecydujesz się przekazać swój majątek Fundacji, to my poniesiemy wszystkie koszty związane ze sporządzeniem testamentu.

Krok 3

Jeśli wiesz, co chcesz zawrzeć w testamencie i w jaki sposób go napisać, skontaktuj się z notariuszem i umów na spotkanie. Tutaj znajdziesz notariuszy pracujących w Twoim mieście. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu notariusza, skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci w poszukiwaniach. Pamiętaj, że testament notarialny, w przeciwieństwie do własnoręcznego, napisanego w domu, daje gwarancję, że po Twojej śmierci Twoja wola zostanie uszanowana, a testament nie zostanie podważony*.

Jeśli nie jesteś pewny co do treści testamentu, albo chciałbyś przedyskutować jeszcze kilka kwestii, umów się na rozmowę z adwokatem lub radcą prawnym specjalizującym się w tematyce testamentowej. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu takiego eksperta, możesz skontaktować się z nami, a my pomożemy Ci w poszukiwaniach.

Krok 4

Po uwzględnieniu Fundacji Hospicjum Onkologiczne w testamencie, poinformuj nas o tym fakcie. Dzięki temu, będziemy mogli również podziękować Ci za Twoją hojność i opowiedzieć o tym, na co wykorzystamy kiedyś przekazane przez Ciebie środki. Będziemy również mogli zaplanować pewne działania na przyszłość. Być może chciałbyś, aby Twój zapis został przeznaczony na konkretny cel – przed sporządzeniem testamentu skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swoich planach. Wspólnie ustalimy, w jaki sposób kiedyś spożytkujemy otrzymany przez Ciebie dar.

* Zdarza się, że testamenty notarialne są podważane, jednak z doświadczenia prawników wynika, że dotyczy to niewielkiej ilości wszystkich testamentów.

Jeśli chciałbyś uzyskać dokładniejsze informacje związane ze sporządzeniem testamentu bądź porozmawiać z nami na ten temat, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 22 643 57 08 oraz pod adresem mailowym fho@fho.org.pl Możesz również odwiedzić nas po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Dlaczego warto napisać testament?

Zgodnie z prawem spadkowym, w razie braku testamentu po zmarłym dziedziczą tzw. spadkobiercy ustawowi. To grupa osób w której skład wchodzą: małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, itd., rodzice, rodzeństwo, dzieci i wnuki rodzeństwa, dziadkowie, pasierbowie, gmina oraz Skarb Państwa. Kodeks cywilny w księdze czwartej pt. „Spadki” dokładnie wskazuje kolejność w jakiej dane osoby dziedziczą.

Są jednak przypadki, kiedy nie chcesz, aby dziedziczyły po Tobie osoby wskazane przez ustawę. Albo pragniesz podzielić swój majątek między nich według innych reguł niż zapisane w Kodeksie cywilnym (np. jednemu dziecku chcesz zostawić ¾ swojego majątku, a pozostałej dwójce ¼). Być może żyjesz w związku partnerskim, a zgodnie z przepisami partner traktowany jest jak osoba obca, czyli taka która nie jest uprawniona do dziedziczenia.

A może nie posiadasz dzieci i chcesz przekazać swój majątek zaprzyjaźnionej osobie lub dalekiemu członkowi rodziny, pomijając najbliższych. Może w końcu jesteś osobą samotną i nie chcesz, aby dorobek Twojego życia został przejęty przez gminę lub Skarb Państwa. To tylko niektóre z powodów, dla których warto sporządzić testament. Możesz w nim wyrazić swoją wolę i mieć pewność, że zostanie ona uszanowana po Twojej śmierci.

 

Najczęściej zadawane pytania                   

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami, a my postaramy się na nie odpowiedzieć.

  1. Kogo mam wskazać jako wykonawcę testamentu?

Możesz wskazać kogo chcesz. Może to być zarówno osoba z kręgu spadkobierców, jak i osoba niebędąca spadkobiercą. Może to być przyjaciel, dobry znajomy czy prawnik. Zazwyczaj taka osoba wykonuje swoje zadanie odpłatnie, a kwotę tą włącza się do długów spadkowych.

  1. Czy mogę prosić o pomoc w znalezieniu prawnika?

Listę notariuszy znajdziesz na stronie Krajowej Rady Notarialnej.

Odnośnie radców prawnych i adwokatów pracujących w Polsce, możesz skorzystać ze stron Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Izby Radców Prawnych.

Jeśli chciałbyś skorzystać z usług prawników z którymi współpracujemy, skontaktuj się z nami.

  1. O czym muszę pamiętać uwzględniając Fundację Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w testamencie?

Pamiętaj, aby uwzględniając nas w testamencie wpisać nr KRS: 0000128039

  1. Czy muszę informować Fundację o tym, że uwzględniłem ją w testamencie?

Nie musisz – Twój testament jest Twoją sprawą i jeśli takie jest Twoje życzenie, możesz zachować go w tajemnicy. Jeśli jednak zdecydujesz się poinformować nas o tym fakcie, będziemy mogli podziękować Ci za Twój dar i poinformować o tym, w jaki sposób zostanie on spożytkowany. Możesz również nam powiedzieć, jak często chciałbyś, abyśmy kontaktowali się z Tobą i jakiego typu informacji od nas oczekujesz. Być może masz pomysł, w jaki sposób wykorzystać przekazane przez Ciebie środki – jeśli nam o tym powiesz, wspólnie rozważymy ten pomysł.

  1. Ile kosztuje sporządzenie testamentu u notariusza?

Cena testamentu notarialnego zależy od tego, jaki zapis chcesz w nim zawrzeć. Waha się od 50 do 200 zł netto + VAT. Do tego dochodzi cena za wpis – około 6 zł netto + VAT za każdą rozpoczętą stronę A4.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Fundacja Hospicjum

Onkologiczne św. Krzysztofa

 

ul. Pileckiego 105,

02-781 Warszawa

Tel: +48 (22) 643 57 08

fho@fho.org.pl

 

ul. Północna 18A

05-870 Bramki

Tel: +48 (22) 245 19 09

informacja.bramki@fho.org.pl

Newsletter

PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH DARCZYŃCÓW - klauzula informacyjna