Opieka hospicjum to wyraz najwyższej troski

10.09.2020

Terminalna choroba bliskiej osoby wpływa na rodzinę, przyjaciół, sąsiadów. Wymaga wiele siły fizycznej i psychicznej. Nie rzadko przyczynia się do reorganizacji życia, ponieważ często boimy się powierzyć innym opiekę nad bliskimi, nawet profesjonalistom. Jednak specjalistyczna pomoc to wsparcie zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich.

Hospicjum to nie umieralnia

Wbrew powszechnie panującemu stereotypowi hospicjum to nie szpital z białymi ścianami i białymi fartuchami. To dom pełen kolorów i ludzi, którzy obdarzają się nawzajem uśmiechem. Zdarza się jednak, że pojawia się i smutek, który czasem mobilizuje jednak do szukania powiernika, kompana, towarzysza.

 

Społeczność FHO

FHO to miejsce, gdzie obok jest drugi człowiek, z podobnymi doświadczeniami, po podobnych trudach i zmaganiach z chorobą. Wzajemne zrozumienie, wspólny, czasem trudny dialog, sprawia, że tworzą oni społeczność. Wchodzą w komitywy, budują osobliwe światy w przestrzeni własnych sal. Razem cieszą się tym co widzą za oknem, razem przeżywają radości, smutki, dzielną się intymnością. Dają sobie nawzajem siłę, by godnie spędzić resztę życia.

 

Zadbaj o siebie i bliskich

Obawa o to, czy podołamy opiece nad bliskim powinna prowadzić do mobilizacji i odwagi, by zabiegać o lepsze, bezpieczniejsze i lżejsze jutro pacjenta. Rolą medycyny paliatywnej jest otaczanie parasolem dobra osób, które potrzebują troski, akceptacji, ale też profesjonalnej pomocy. Opieka paliatywna ma łagodzić ból, niwelować cierpienie ciała i w konsekwencji umysłu. Zarówno chorego, jak i jego bliskich. Dlatego tak ważne jest, aby nie bać się prosić o pomoc.

 

– Cały czas wspieramy naszych podopiecznych i ich bliskich z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Jeśli potrzebują Państwo pomocy, prosimy nie zwlekać. – apeluje Beata Kalinowska, koordynator hospicjum domowego.

 

Nie taki wirus straszny

Pandemia koronawirusa obudziła w wielu strach, stres, a nierzadko doprowadziła do izolacji społecznej. W FHO wirus ten spowodował, że oddział hospicjum stacjonarnego jest jeszcze bardziej bezpieczny, a podopieczni Fundacji otoczeni zostali wręcz nadmiarem troski. Czujny, roztropny i opiekuńczy zespół medyczny dba o ich bezpieczeństwo w każdym zakresie. Przejmuje rolę rodziny, wkładając serce i uczucia w każde wypowiedziane do pacjenta słowo. Troską otacza także rodziny i bliskich pacjentów, którzy dzięki rozwiązaniom online pozostają w stałym kontakcie ze swoimi bliskimi.

 

– Dzięki ograniczeniom, które wprowadziliśmy w trosce o zdrowie naszych pacjentów wizyty w domach oraz opieka na oddziale hospicjum są całkowicie bezpieczne. Aby ograniczyć ryzyko kontaktu z wirusem stosujemy środki ochrony osobistej, a tam, gdzie to możliwe udzielamy teleporad. Natomiast pacjenci hospicjum stacjonarnego są stałym kontakcie z rodzinami. Wykorzystujemy do tego zarówno komunikatory typu Skype, zwykłe rozmowy telefoniczne. – uspakaja Beata Kalinowska, koordynator hospicjum domowego.

 

Ufajmy ludziom i doświadczeniu

Hospicjum to miejsce, w którym wykwalifikowany zespół świadomie i samodzielnie wybrał oddziały paliatywne jako miejsce swojej aktywności zawodowej. To inny rodzaj bliskości z człowiekiem – z pacjentem. To towarzyszenie, współodczuwanie, silna wzajemna relacja. Dąży się tu do poprawy jakości życia, co czynione jest nieustannie każdego dnia. Zarówno na oddziale, jak i w hospicjum domowym.

– Lubię ludzi i bez względu na to, w jakim nastroju jestem danego dnia, zawsze mam uśmiech dla moich pacjentów. A informacja zwrotna – wyszeptane, często cichutko „dziękuję” – jest bardzo motywująca. Utwierdza w przekonaniu, że robię coś dobrego i jestem we właściwym miejscu. – tłumaczy Emilia Łapiak-Pasiorowska, fizjoterapeutka w FHO.

 

Nie bój się prosić o pomoc. Zadzwoń zapytaj. Podpowiemy, wesprzemy i wspólnie zadbamy o zdrowie tych, którzy są dla nas najważniejsi.

 

Więcej informacji nt. przyjęć do hospicjum można znaleźć TUTAJ oraz pod nr tel. 22 643 57 08 09.


Skontaktuj się z nami

Kontakt

Fundacja Hospicjum

Onkologiczne św. Krzysztofa

 

ul. Pileckiego 105,

02-781 Warszawa

Tel: +48 (22) 643 57 08

fho@fho.org.pl

 

ul. Północna 18A

05-870 Bramki

Tel: +48 (22) 245 19 09

informacja.bramki@fho.org.pl

Newsletter

Email:

PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH DARCZYŃCÓW - klauzula informacyjna