Chcę pomóc

Opieka hospicjum to wyraz najwyższej troski

10.09.2020

Terminalna choroba bliskiej osoby wpływa na rodzinę, przyjaciół, sąsiadów. Wymaga wiele siły fizycznej i psychicznej. Nie rzadko przyczynia się do reorganizacji życia, ponieważ często boimy się powierzyć innym opiekę nad bliskimi, nawet profesjonalistom. Jednak specjalistyczna pomoc to wsparcie zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich.

Hospicjum to nie umieralnia

Wbrew powszechnie panującemu stereotypowi hospicjum to nie szpital z białymi ścianami i białymi fartuchami. To dom pełen kolorów i ludzi, którzy obdarzają się nawzajem uśmiechem. Zdarza się jednak, że pojawia się i smutek, który czasem mobilizuje jednak do szukania powiernika, kompana, towarzysza.

Społeczność FHO

FHO to miejsce, gdzie obok jest drugi człowiek, z podobnymi doświadczeniami, po podobnych trudach i zmaganiach z chorobą. Wzajemne zrozumienie, wspólny, czasem trudny dialog, sprawia, że tworzą oni społeczność. Wchodzą w komitywy, budują osobliwe światy w przestrzeni własnych sal. Razem cieszą się tym co widzą za oknem, razem przeżywają radości, smutki, dzielną się intymnością. Dają sobie nawzajem siłę, by godnie spędzić resztę życia.

Zadbaj o siebie i bliskich

Obawa o to, czy podołamy opiece nad bliskim powinna prowadzić do mobilizacji i odwagi, by zabiegać o lepsze, bezpieczniejsze i lżejsze jutro pacjenta. Rolą medycyny paliatywnej jest otaczanie parasolem dobra osób, które potrzebują troski, akceptacji, ale też profesjonalnej pomocy. Opieka paliatywna ma łagodzić ból, niwelować cierpienie ciała i w konsekwencji umysłu. Zarówno chorego, jak i jego bliskich. Dlatego tak ważne jest, aby nie bać się prosić o pomoc.

– Cały czas wspieramy naszych podopiecznych i ich bliskich z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Jeśli potrzebują Państwo pomocy, prosimy nie zwlekać. – apeluje Beata Kalinowska, koordynator hospicjum domowego.

Nie taki wirus straszny

Pandemia koronawirusa obudziła w wielu strach, stres, a nierzadko doprowadziła do izolacji społecznej. W FHO wirus ten spowodował, że oddział hospicjum stacjonarnego jest jeszcze bardziej bezpieczny, a podopieczni Fundacji otoczeni zostali wręcz nadmiarem troski. Czujny, roztropny i opiekuńczy zespół medyczny dba o ich bezpieczeństwo w każdym zakresie. Przejmuje rolę rodziny, wkładając serce i uczucia w każde wypowiedziane do pacjenta słowo. Troską otacza także rodziny i bliskich pacjentów, którzy dzięki rozwiązaniom online pozostają w stałym kontakcie ze swoimi bliskimi.

– Dzięki ograniczeniom, które wprowadziliśmy w trosce o zdrowie naszych pacjentów wizyty w domach oraz opieka na oddziale hospicjum są całkowicie bezpieczne. Aby ograniczyć ryzyko kontaktu z wirusem stosujemy środki ochrony osobistej, a tam, gdzie to możliwe udzielamy teleporad. Natomiast pacjenci hospicjum stacjonarnego są stałym kontakcie z rodzinami. Wykorzystujemy do tego zarówno komunikatory typu Skype, zwykłe rozmowy telefoniczne. – uspakaja Beata Kalinowska, koordynator hospicjum domowego.

Ufajmy ludziom i doświadczeniu

Hospicjum to miejsce, w którym wykwalifikowany zespół świadomie i samodzielnie wybrał oddziały paliatywne jako miejsce swojej aktywności zawodowej. To inny rodzaj bliskości z człowiekiem – z pacjentem. To towarzyszenie, współodczuwanie, silna wzajemna relacja. Dąży się tu do poprawy jakości życia, co czynione jest nieustannie każdego dnia. Zarówno na oddziale, jak i w hospicjum domowym.

– Lubię ludzi i bez względu na to, w jakim nastroju jestem danego dnia, zawsze mam uśmiech dla moich pacjentów. A informacja zwrotna – wyszeptane, często cichutko „dziękuję” – jest bardzo motywująca. Utwierdza w przekonaniu, że robię coś dobrego i jestem we właściwym miejscu. – tłumaczy Emilia Łapiak-Pasiorowska, fizjoterapeutka w FHO.

Nie bój się prosić o pomoc. Zadzwoń zapytaj. Podpowiemy, wesprzemy i wspólnie zadbamy o zdrowie tych, którzy są dla nas najważniejsi.

Więcej informacji nt. przyjęć do hospicjum można znaleźć TUTAJ oraz pod nr tel. 22 643 57 08 09.

Czytaj również

Zagłosuj na najlepsze prace plastyczne w konkursie „Przyjaźń! 🎨🌼

Pola Nadziei Bramki

Zagłosuj na najlepsze prace plastyczne w konkursie „Przyjaźń! 🎨🌼

17.03.2025

Serdecznie zapraszamy do udziału w głosowaniu na najlepsze prace plastyczne w ramach konkursu „Przyjaźń”, organizowanego w ramach programu Pola Nadziei w naszym hospicjum w Bramkach. Przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych wykazali się niezwykłą kreatywnością, ukazując, czym jest prawdziwa przyjaźń – szczególnie ta, która rozkwita w hospicjum. Ich prace są pełne ciepła, wzruszeń i wyjątkowych interpretacji tego pięknego uczucia. Teraz to Ty możesz zdecydować, które z nich zostaną wyróżnione! Jak zagłosować? 📌 Kliknij w post odpowiadający wybranej kategorii wiekowej (poniżej). 📌 Oddaj swój głos, reagując „Lubię to” 👍 lub „Super” ❤️ pod wybraną pracą. 📌 Cztery prace z największą liczbą głosów zostaną zaprezentowane w specjalnej galerii na terenie Fundacji. Głosuj w poszczególnych kategoriach wiekowych: 👶 Przedszkolaki  👦 Klasy 1-4  🧑 Klasy 5-8   📅 Głosowanie trwa do 31 marca 2025 r! 📢 Wyniki ogłosimy 2 kwietnia 2025 r.!   Dziękujemy wszystkim małym artystom za ich wielkie serca! ❤️🌻

Więcej

Praca dla fizjoterapeuty w hospicjum stacjonarnym w Warszawie

24.01.2025

Szukasz pracy, w której Twoje umiejętności realnie zmieniają życie pacjentów? Dołącz do zespołu specjalistów w naszym hospicjum w Warszawie. Oferujemy: Zatrudnienie na pełen etat, Wynagrodzenie zgodne z ustawą o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Wymagamy: Prawa...

Więcej

Zapraszamy na Magiczne Ognisko na rzecz pacjentów hospicjum

18.11.2024

Już 8 grudnia 2024 r. nasz ogród wypełni się magiczną atmosferą nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Serdecznie zapraszamy na Magiczne Ognisko, wydarzenie pełne świątecznej magii, wsparcia i serdeczności!

Więcej

Potrzebujemy Twojego wsparcia!

Zapewniamy opiekę łącznie ponad 3 000 pacjentów rocznie w ramach hospicjów stacjonarnych w Warszawie i Bramach oraz hospicjum domowego w Warszawie. Dzięki Twojej pomocy możemy to robić nieprzerwanie.

Zobacz, jak

możesz pomóc

Sprawdź